Při publikování včerejšího sumáře se oba české týmy nacházely na trati sedmé (cyklistické) etapy. Do jejího cíle dorazily po 42, respektive 45 hodinách závodění na 16. a 23. místě (pozn.: nemusí být úplně přesné). Následující osmá etapa byla treková, měřila 45 kilometrů a organizátoři odhadovali, že týmům bude trvat 11-28 hodin! V jejím popisu dále varují:
Obtížná a dlouhá etapa – nezačínejte, pokud si nejste jistí, že váš tým je schopný absolvovat ji celou.
Barbora, Jaroslav, Pavel a Roman stále pokračují v kvalitním výkonu, vyvarují se navigačních chyb a vysněné umístění v TOP 10 mají stále na dosah. V cíli zmiňované osmé etapy byli klasifikováni na šestnáctém místě, ale na desáté Mountain Designs Tiger Adventure ztráceli pouhé dvě hodiny!
Člen týmu BlackHill/OpavaNet Roman Šinkovský.
Co se děje na čele?
Včera jsme psali o různých “spánkových strategiích” a o převzetí vedení švédským týmem Thule, který v depu předskočil novozélandské Seagate. Ti si však vedení na trekové etapě vzali rychle zpět. Švédští spolufavorité pak naplnili naše slova o tom, že bezespánková strategie může vést k chybám. Nevyvarovali se mapového omylu, ktery je stál více než šest hodin a propad z úplného čela do druhé desítky klasifikace. Etapu dokončili na sedmnáctém místě, v těsném závěsu za naším týmem Blackhill/OpavaNet. V depu se pak ukázaly jejich další problémy, a sice zranění jednoho z členů, které je nakonec vedlo k odstoupení ze závodu!
Nejrychleji náročný trek zvládli američtí Columbia Vidaraid, 45 km těžkým terénem ušli za 14 hodin a poskočili na druhé místo celkové klasifikace (když ještě před jedním dnem byli až sedmnáctí). Zmiňovaní Thule na jejich čas ztratili celých 10 hodin. Znovu se ukazuje, že umístění po jednom či dvou dnech nemusí v závodech AR nic znamenat a že velice často rozhodují až chyby a problémy, které se množí s přibývajícími hodinami a pořadí můžou kdykoliv úplně přeskupit.
Salomon-Suunto Czech AR team ve složení Jan Obuškevič, Jan Císař, Marek Navrátil a Tereza Rudolfová. Foto: @geocentricoutdoors
Po obtížné trekové etapě následovala rychlá biková, měřící 70 km, ale vedoucí po zpevněných cestách a nenáročná na navigaci. Na jejím konci čeká na týmy etapa desátá, v rámci které absolvují jeskyňaření a povinný “time out”. Od příjezdu do depa se týmům bude počítat 5 hodin, po kterých jim bude povolen přístup k raftům a pokračování v závodu. V limitu musí splnit disciplínu jeskyňaření a pak si můžou dopřát zázemí depa a odpočinek.
Psychologie depa
Tento “time out” může rozehrát zajímavou psychologickou hru. Na některé týmy působí setkání se soupeři jako adrenalinová injekce. Naopak vědomí, že pronásledovatelé nejsou daleko, může jiné týmy dostat pod tlak, ze kterého pak pramení chyby.
I setkání se soupeři může závod ovlivnit. Foto: @geocentricoutdoors
Jako první dorazili k jeskyňaření Seagate se zhruba tříhodinovým náskokem před dvojicí amerických týmů Adventure Medical Kits a Columbia Vidaraid, na kterých se tři dny závodění už výrazně projevuje, především v podobě problémů s bolestivými puchýři.
Trekové etapy plné brodů + tři dny non-stop zátěže a vlhkost = puchýře. Foto:@sleepmonsters
V tuto chvíli (18:00) je situace následující: Seagate se jako první vydali na jedenáctou (pack- raftingovou) etapu, která spočívá v kombinaci treku a pádlování na nafukovacích raftech. Jejím specifikem je zákaz plavení se po řece přes noc, týmy ale mohou své rafty sbalit a pohybovat se po svých. V depu 10 je dalších 12 týmů a nedaleko od něj jsou 4 týmy, mezi kterými jsou i naši Blackhill/OpavaNet.